Skip to main content Skip to search

Hur mycket tid sparar du på att anlita en redovisningsbyrå?

Som företagare är tid en av dina mest värdefulla resurser. Varje timme du sitter med bokföring, kvitton eller momsdeklarationer är en timme du inte kan lägga på försäljning, kundkontakt eller att utveckla ditt företag. Därför får vi ofta frågan: ”Hur mycket tid sparar jag egentligen om jag anlitar en redovisningsbyrå?”

Vad tar mest tid i bokföringen?

Många småföretagare berättar att de lägger flera timmar i veckan på att:

  • registrera kvitton och fakturor

  • stämma av bankkonton

  • lämna in momsdeklarationer

  • rätta fel när siffrorna inte stämmer

  • söka svar på Skatteverkets hemsida

Det blir snabbt 5–10 timmar per månad, tid som istället hade kunnat användas till att utveckla affären eller bara få lite andrum i vardagen.

Så mycket tid kan du spara

När du anlitar en redovisningsbyrå som REAK frigör du dig från det mesta av det administrativa arbetet. Vi sköter den löpande bokföringen, ser till att moms- och arbetsgivardeklarationer lämnas in i tid och gör bokslut och årsredovisning utan att du behöver lägga sena kvällar på att reda ut detaljer.

För många av våra kunder innebär det en besparing på 60–120 timmar per år. Det motsvarar nästan tre arbetsveckor – tid som kan läggas på nya affärer, kunder eller återhämtning.

Exempel från verkligheten

  • Konsultbolag, 1,5 MSEK i omsättning: Ägaren skötte sin bokföring själv i Visma, ca 8 timmar i månaden på kvällar. När han bytte till REAK sparade han nästan 100 timmar på ett år. Tiden kunde istället användas till fler fakturerbara timmar, vilket gav en direkt vinst som vida översteg kostnaden för oss.

  • E-handlare, 3 MSEK i omsättning: Lade tidigare 6–7 timmar varje månad på att matcha ordrar, kvitton och moms. Efter bytet till oss frigjordes över 80 timmar per år, vilket användes till att bygga upp sortimentet och skala försäljningen.

  • Nystartat aktiebolag: Grundaren försökte själv hålla ordning på kvitton och rapportering. Efter några missade deklarationer blev stressen stor. Genom att ta hjälp tidigt kunde han fokusera helt på att vinna sina första kunder – med tryggheten att siffrorna alltid stämde.

Vinnare outsourcar

Det finns en tydlig skillnad mellan företag som växer och de som fastnar i detaljerna: vinnarna vågar outsourca. De förstår att deras tid är mer värd när den används till att skapa intäkter, bygga relationer och utveckla bolaget – inte på att sitta kväll efter kväll med kvittoredovisning.

De mest framgångsrika entreprenörerna ser bokföring och administration som något som ska lösas av specialister. På så sätt kan de själva fokusera på det som gör skillnad för bolagets framtid.

Tid är pengar – och trygghet

Det handlar inte bara om timmar. Frågan är:

  • Vad kan du tjäna om du frigör 5–10 timmar per månad?

  • Hur mycket mindre stress får du i vardagen?

  • Vad är tryggheten värd att veta att bokföringen alltid blir rätt?

Sammanfattning

Att anlita en redovisningsbyrå sparar dig ofta 5–10 timmar varje månad – eller 60–120 timmar på ett år. Det kan vara skillnaden mellan att bara hålla igång företaget och att faktiskt växa. Vinnare outsourcar, för de vet att tiden är deras mest värdefulla resurs. Som det gamla ordspråket säger: ”Den som jagar två harar fångar ingen.” Om du försöker vara både entreprenör och redovisningsekonom riskerar du att förlora fokus på det som verkligen driver ditt företag framåt. Filosofen Seneca uttryckte det så här: ”Det är inte att vi har så kort tid att leva, utan att vi slösar så mycket av den.” När du frigör dig från administration får du tid att skapa värde – för dig själv, för dina kunder och för din framtid.

Hos REAK får du en personlig redovisningsekonom som inte bara sköter siffrorna, utan också hjälper dig att använda din tid på bästa sätt.

Vill du frigöra tid och slippa bokföringsstressen?

holdingbolag sverige

Över 4 000 nya holdingbolag registrerade sedan maj 2025

Antalet holdingbolag i Sverige växer snabbt. Enligt statistik som vi på REAK Redovisningsbyrå har tagit fram baserat på data från Bolagsverket har 4081 nya holdingbolag registrerats sedan maj 2025 till mitten på september. Det visar på ett markant ökat intresse bland

Läs mer »